Choć pojęcie monoklimatyzacji coraz częściej pojawia się w kontekście nowoczesnych technologii chłodzenia, warto zachować obiektywny dystans. Monoklimatyzacja została stworzona z myślą o specyficznych potrzebach i sytuacjach, takich jak brak możliwości montażu tradycyjnej instalacji. Nie oznacza to jednak, że urządzenia tego typu są w stanie konkurować z klasycznymi systemami klimatyzacyjnymi typu split czy multisplit.
W praktyce, większość rozwiązań monoklimatyzacyjnych to produkty, które dobrze sprawdzają się w określonych zastosowaniach, ale nie są wystarczająco skuteczne, by sprostać oczekiwaniom stawianym tradycyjnej klimatyzacji. Czym w takim razie jest monoklimatyzacja i kiedy warto z niej skorzystać?
Monoklimatyzacja – Co to właściwie jest?
Określenie monoklimatyzacja odnosi się do urządzeń chłodzących, które nie wymagają montażu jednostki zewnętrznej. Do tej kategorii należą klimatyzatory przenośne oraz monobloki, a także splity i multisplity wewnętrzne. Te ostatnie, mimo iż składają się z dwóch jednostek (jednostki nawiewnej i osobnej jednostki ze sprężarką) są w pełni przystosowane do montażu wewnętrznego. Agregat jest w tym przypadku montowany wewnątrz budynku, w miejscu z dostępem do powietrza zewnętrznego.
Monoklimatyzacja – Dlaczego nie zastąpi klasycznej klimatyzacji?
Na chwilę obecną urządzenia wpisujące się w segment monoklimatyzacji – monobloki, splity i multisplity wewnętrzne, a także klimatyzatory przenośne – nie są w stanie zastąpić tradycyjnych systemów klimatyzacji. Wynika to przede wszystkim z:
-
- ograniczonej wydajności chłodzenia,
-
- ograniczonej efektywności energetycznej,
-
- dyskomfortu akustycznego – zależnie od wybranego modelu urządzenia mogą się okazać stosunkowo głośne, co wpływa na obniżenie komfortu ich użytkowania.
W tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, iż urządzenia MONOKLIMA nie są konkurencją dla dobrze zaprojektowanego i fachowo zamontowanego systemu klimatyzacji. Naszym celem jest dostarczanie rozwiązań, które umożliwiają zapewnienie funkcjonalnej klimatyzacji w sytuacjach, w których montaż agregatu ma zewnątrz budynku nie jest możliwy lub jest bardzo utrudniony.
Kiedy warto skorzystać z klimatyzatorów typu MONOKLIMA?
Monoklimatyzacja jest najczęściej stosowana w sytuacjach, gdy:
-
- ze względów technicznych lub prawnych nie mamy możliwości (lub jest to bardzo utrudnione) montażu agregatu zewnętrznego,
-
- agregat zewnętrzny może kolidować z estetyką budynku czy elewacji,
-
- istnieje ryzyko dewastacji lub kradzieży agregatu zewnętrznego, w szczególności w przypadku domów letniskowych, kontenerów biurowych oraz innych obiektów, w których dostęp osób niepowołanych do jednostki zewnętrznej jest stosunkowo ułatwiony,
-
- montaż zewnętrznego agregatu wiąże się z dodatkowymi kosztami.